Hlavní menu

Nejčastější otázky

1. Jak velké jsou jehly a jak hluboko se zapichují?

Jehly jsou nerezové a tenké jako lidský vlas. Buď se používají předem vysterilizované nebo na jedno použití. Na rozdíl od duté jehly používané např. pro odběr krve, jsou akupunkturní jehly pevné. Akupunkturista je bude vpichovat od hloubky několika milimetrů až do 3 cm, v závislosti na množství podkožního tuku, kudy jehly musí proniknout.

2. Bude to bolet?

Akupunktura je bezbolestná, i když někteří lidé zaznamenávají mírné píchavé pocity v závislosti na tom, jak citlivé mají ošetřované body. Současná akupunktura uznává kolem 700 účinných bodů, nejčastěji se používá asi 150 bodů. Jakmile je jehla na svém místě můžete nejprve cítit brnění, mírný tlak, teplo nebo také nic. Pokud jsou nepříjemné pocity nesnesitelné, upozorněte na to akupunkturistu a on místo vpichu jehly upraví.

3. Co přesně mám očekávat, že se bude dít v průběhu akupunkturních sezení?

První ošetření začíná důkladnou anamnézou. Po stanovení diagnózy vás akupunkturista požádá, aby si lehli a začne vpichovat jehly do klíčových bodů. Potom budete odpočívat, počítejte tak 40 minut.

4. Jak akupunktura pomáhá?

Aby byl člověk zdravý, musí být životní energie (energie čchi) v rovnováze. Energie proudí po akupunkturních drahách (meridiánech). Pokud se někde vyskytne nerovnováha, lidské tělo reaguje nejprve např. změnami nálad, citů, tepu srdce. Pokud se nerovnováha prohlubuje, reaguje poté nemocí. Právě akupunktura se snaží o znovunastolení rovnováhy, nebo nejlépe i o předcházení vzniku nerovnováhy.

5. Můžu se před sezením najíst?

Je dobré se předem trošičku najíst a napít, ale opravdu jen lehce. Vyhněte se však těžkým jídlům, alkohlu, kofeinu.

6. Kolik sezení musím podstoupit?

To záleží na závažnosti stavu. U některých lidí účinek přichází už po jednom sezení. U jiných může být léčivá reakce postupná. Obecně platí, že byste měli cítit alespoň malé změny po čtyř až šesti ošetření. Pokud nevidíte žádné změny mějte na paměti, že výběr akupunkturisty záleží jen na vás a vyberte si jiného.