Hlavní menu

Způsoby stimulace aktivních bodů

Akupunkturní body lze stimulovat různými druhy energie a to jednak invazivně akupunkturními jehlami a jednak neinvazivními postupy: například elektrostimulací, stimulací magrainem, magnety, laserem, lokálním působením tepla (moxa), akupresurou, baňkováním a dalšími způsoby. Volba vhodného způsobu stimulace akupunkturních bodů se řídí více faktory. Rozhodně ale nelze považovat za jediný vhodný způsob stimulace konkrétního akupunkturního bodu jen jeden z existujících způsobů.

Stimulace aktivního bodu akupunkturními jehlami je nejznámější způsob, který dal akupunktuře i jméno. Někteří lidé se obávají použití jehel a napíchnutí aktivního akupunkturního bodu jehlou nelze považovat za naprosto nebolestivou záležitost. Jehly se zavádějí kolmo nebo pod úhlem po proudu nebo proti proudu čchi a pokud pacient vnímá bolestivý pocit , tak prakticky jen při průniku akupunkturní jehly kůží. Akupunkturní jehly jsou velmi tenké ( 0,1 – 0,4 mm) a ostré , způsobují tedy minimální trama při napíchnutí.

Moderní inovace stimulace akupunkturních bodů je elektrostimulace, která se může vykonávat bez vpichu jehly ( elektropunktura – stimulace aktivního bodu přes neporušenou kůži ) nebo stimulace přes zavedenou akupunkturní jehlu ( elektroakupunktura) . Výhodou je rychlejší nástup účinku a jeho delší přetrvávání

Pro stimulaci akupunkturních bodů magrainovými kuličkami se používají speciální kuličky o průměru 1,2 mm vyrobené z germania, nejčastěji v povrchové úpravě postříbřené (k sedaci akupunkturního bodu). Magrainové kuličky jsou v místě akupunkturního bodu přidržovány náplastí o průměru 7 mm (tělová barva náplasti nebo průhledná náplast; při alergii na běžnou náplast lze použít hypoalergenní náplast). Modifikací je použití vacariových semínek , což je potom nekovová varianta. Magrain se ponechává na akupunkturním bodu několik dnů až maximálně 2 týdny.

Často se využívá pro stimulaci akupunkturního bodu teplo v podobě moxy a to u stavů vyčerpání, nedostatku čchi, alergií a potřebě imunostimulace.